polish writer • sci-fi • teenagers • kids
dziennikarz i pisarz
zobacz
Temat z pozoru wyświechtany i banalny — miłość klonowanego androida i człowieka, rzecz nie taka niezwykła we współczesnej prozie science fiction, eksploatującej wszelkie możliwe motywy. Dla autora tej mikropowieści jest on wszakże pretekstem, by zająć się ostrożną psychologiczną analizą związku olśniewająco pięknej młodziutkiej kobiety i dużo starszego od niej mężczyzny.
Groteskowo przerysowany karny zesłaniec z centrum Galaktyki szczęśliwym trafem dociera krążownikiem do nieznanego sobie układu solarnego, skrycie lądując na zamieszkałej trzeciej planecie. To nasza Ziemia... Tu zaś zaczyna rozrabiać, gdyż inaczej nie potrafi. A ponieważ nie grzeszy nadmiarem inteligencji, daje się omotać błędnie zaprogramowanej maszynie pokładowej, która podstępnie dyktuje mu, co ma robić.
Z perspektywy przepotężnego, wielogalaktycznego i wielorasowego imperium to, co dzieje się na zagubionej w kosmosie dalekiej Ziemi, wydaje się być zupełnie bez znaczenia. Wyprawa dwójki agentów imperialnych tajnych służb na tę planetę może jednak okazać się niezbędna. Sięgną tu bowiem — ku ich zdumieniu — nici intrygi, na którą przypadkiem natrafili.
W Paryżu ginie piękna prostytutka. Usiłujący wpaść na trop jej mordercy komisarz, Jean Delorme, nie ma zielonego pojęcia, że ta z pozoru prosta sprawa policyjna go przerośnie, bowiem trafił na ślad ukrywającego się na Ziemi kosmity. Nie wie też, że nurt wydarzeń wciągnie go w największe sekrety NASA przełomu XX i XXI wieku.
Przystosowany do zadań specjalnych inteligentny android, mający za sobą osiem udanych misji w kosmosie, trafia na Ziemię w towarzystwie przydzielonej mu do pomocy ślicznej wojowniczki Kasandry. Tu zaś odkrywa, że jest ona kobietą z niezwykłym, wręcz szokującym temperamentem.
Akcja utworu toczy się w ponurym więzieniu o zaostrzonym rygorze na Europie, jednym z czterech dużych księżyców Jowisza. Główna bohaterka, Gina, dostaje się za te rogatki cywilizacji, skazana bezlitosnym wyrokiem sądowym. Trafia na samo dno. Żeby przetrwać w zmaganiach z losem, musi zdecydować się na więzienną prostytucję.
Nieprzewidziany ciąg wydarzeń na pokładach tnącego próżnię Titanica sprawi, że sprawy osobiste głównego bohatera wysuną się na pierwszy plan, usuwając w cień służbowe. Przystojny agent Bob ze zdumieniem odkryje, że światem naprawdę rządzą piękne kobiety i że z pozoru niezależny mężczyzna może być zabawką w ich rękach…
Jej akcja toczy się w bazie kosmicznej na orbicie odległej gwiazdy, mającej właśnie wejść w fazę supernowej. Tuż przed wybuchem feralnej gwiazdy zatrudnieni tam naukowcy i technicy opuszczają stację, odlatując w stronę Układu Słonecznego. Wszyscy z wyjątkiem głównego bohatera, gdyż temu dziwnym trafem nie udaje się zaokrętować.
Edward Guziakiewicz przenosi mityczne syreny z wysp Morza Egejskiego na drugą półkulę, na Karaiby. Akcja toczy się na Cat Island na Bahamach, a następnie w Miami na Florydzie. Zafascynowany od dziecka mitem o syrenach Patrick odkrywa, że te tajemnicze istoty naprawdę istnieją. Co więcej, zakochuje się w jednej z nich. Niczym mityczny Orfeusz dociera za swoją ukochaną do zaklętego kręgu, którym władają kosmici. Dochodzi do zdumiewającego wniosku, że zagadkowi obcy od wieków monitorują życie na Ziemi.
Akcja toczy się 2500 lat świetlnych od Słońca. Statek kosmiczny Demostenes, z załogą i kolonistami uśpionymi w hibernatorach, dociera do z pozoru gościnnej planety, przypominającej naszą Ziemię. Przybysze nadają jej nazwę Hegemone. Tu zaś stają w obliczu jednej z największych tajemnic ewolucji. Akcja stopniowo się rozwija, by wreszcie postawić przybyłych przed trudnym wyborem. Zmierzyć się z tajemniczym kosmitą, bytującym w jądrze planety Hegemone i walczyć o prawo do kolonizacji, czy wracać na Ziemię?
Powieść «A jeśli jutra nie będzie» należy do nurtu postapokaliptycznego w fantastyce. Akcja toczy się współcześnie w USA. Po ataku zabójczego wirusa z kosmosu przy życiu pozostaje około dwóch procent ludzi na Ziemi. Czy to kres cywilizacji? Co z pozostawionymi bez obsługi elektrowniami atomowymi? Nastolatki z Florydy usiłują przetrwać w obliczu totalnego zagrożenia i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Powieść «Bunt androidów» jest kontynuacją mikropowieści «Kasandra», ukończonej w lutym 2011 r. Bohaterami są inteligentne androidy, przystosowane do zadań specjalnych w kosmosie i działające w systemie, który przypomina grę komputerową. Misje na niższym poziomie są kontrolowane z wyższego poziomu. Akcja powieści toczy się najpierw na Ziemi — na kontynencie europejskim. Po wykonaniu zadania główni bohaterowie trafiają do Galaktyki Andromedy. Czy buntującym się androidom uda się zniszczyć system, w którym tkwią i stworzyć podwaliny nowego ładu?
Enbargoni są dominującą inteligentną rasą, wchodzącą w tajne układy handlowe z wybranymi koncernami Układu Słonecznego. Podsuwają skrycie korporacjom nowe technologie, ukrywając jednocześnie swe istnienie przed ogółem mieszkańców Ziemi. Zamierzają wszakże uczynić kolejny ważny krok na polu z pozoru bezinteresownej współpracy i aż ciarki przechodzą, gdy sobie uzmysławić, jaki… W «Enbargonkach», podobnie jak w powieściach «Hurysy z katalogu» i «A jeśli jutra nie będzie», autor dotyka kontrowersyjnego tematu poligamii.
Sięgający po tę powieść zetknie się z zamieszkałym Układem Słonecznym, niezwykle zaawansowaną technologią i uroczymi, obdarzonymi seksapilem androidami klasy zerowej w akcji. Nie pozbawione nuty romantyzmu «Hurysy z katalogu» są kontynuacją opublikowanej w 2002 r. mikropowieści «Afrodyta», zatem czytelnik powieści pozna dalsze losy bohaterów tego utworu.
Akcja tej powieści science fiction przenosi czytelnika w niedaleką przyszłość — do drugiej połowy XXI wieku. Obok dorosłych bohaterami toczących się zmagań z losem są w niej nastolatki, a z wątkiem fantastyczno-naukowym wiąże się wątek sensacyjno-szpiegowski. W fabułę wplatają się dzieje dwóch potężnych obcych cywilizacji, w tym tytułowej — z Alfa Centauri. «Obcy z Alfy Centauri» należą do powieści katastroficznych, tym niemniej mają optymistyczną pointę. Ziemi grozi totalna zagłada, a ludzie są nieświadomi tego, że czeka ich Armagedon. Do Układu Słonecznego zbliża się bowiem niewidoczny obiekt, przypominający czarną dziurę. Jego ogromna, niezwykle skondensowana masa sprawi, że wszystkie planety zostaną wytrącone z orbit.
Nawiązujący do idei podróży w czasie autor proponuje w powieści wyprawę ścieżkami historii, od epoki jurajskiej po przyszłe tysiąclecia dziejów, w towarzystwie neogeneran, tajemniczych przybyszy z nieznanych stron kosmosu. Obok historycznych powieść ma również walory geograficzne. Jej akcja toczy się w starożytności na Pustyni Libijskiej, w Dolnym Egipcie, w Aleksandrii, w Rzymie, w siedemnastym wieku w Paryżu, w dwudziestym na Tahiti, nad Wielkim Kanionem w Arizonie, w Kenii, w Himalajach i w innych miejscach globu. Nie tylko zresztą na Ziemi, ale i na zaludnionym w przyszłości Marsie, na księżycach Jowisza, a nawet na orbicie Plutona...
Fantastyka, osadzona w konwencji powieści historycznej. Napisana lekko archaizującym językiem powieść przenosi czytelnika do starożytności. Jej akcja toczy się w 475 r. p.n.e. najpierw w Tracji (na terenach dzisiejszej Bułgarii), potem w ukrytym w masywie Olimpu skarbcu, by wreszcie znaleźć ciąg dalszy w Attyce (Grecja). Na Ziemi rozbija się statek kosmiczny z przedstawicielami obcej cywilizacji, a z katastrofy uchodzą z życiem jedynie nieliczni przybysze.
Dwójka młodziutkich przyjaciół z Polski, Paweł i Anka, udaje się do Izraela na kilkanaście dni — w celach turystycznych i pielgrzymkowych. Ów egzotyczny kraj przerasta ich oczekiwania, a zderzenie z nim okazuje się prawdziwym wstrząsem — szczególnie dla Pawła.
To, co w tych opowiadaniach znajdziecie, można nazwać swoistym fotograficznym zapisem młodej świadomości, szczerej, świeżej i dalekiej od zepsucia, cechującego świat dorosłych. Przywoływane tu literackie migawki ukazują nastolatków w różnych, newralgicznych momentach ich życia, najczęściej w obliczu ważnych, a jednocześnie głęboko ukrytych wyborów egzystencjalnych.
Reguły dobrego smaku. Co wypada, a co nie? Mieć styl... Budzić szacunek otoczenia...
Autor prezentowanego tu sieciowego poradnika, dziennikarz i pisarz, absolwent Wydziału Teologii KUL, uczestniczył jako animator w okresie 1968-1976 w przeszło dwudziestu Oazach Nowego Życia i zimowych kursach animatorów. Ponadto przez kilka lat w czasie letnich wakacji zajmował się pod okiem ks. Franciszka Blachnickiego animacją wzorcowej oazowej liturgii w kaplicy Dobrego Pasterza w Krościenku n/Dunajcem. W prezentowanej książeczce dzieli się doświadczeniem z tamtego okresu.
Jest to dramat o tematyce religijnej, w którym brzmią echa opowieści o Abrahamie (Księga Rodzaju, rozdz. 18), przywoływanej w przepięknej pieśni liturgicznej we wspólnotach neokatechumenalnych. Bohaterami tego utworu są współczesne nastolatki.
Jest to utwór na scenę w trzech odsłonach, będący satyrą na współczesną młodzież. Satyrą z elementami groteski. Jego akcja toczy się w liceum, w żeńskiej klasie, a bohaterami są uczniowie i nauczyciele. Główną postacią jest Romeo, duch z zaświatów. Ingeruje on zabawnie w porządek szkolny, a widzą go tylko nastolatki. Goniące za marzeniami lolitki znajdują w nim nieoczekiwane oparcie. Czy jednak można ufać nieznanym duchowym istotom? Wszystko to pół żartem, pół serio. Lekcja chemii, lekcja polskiego, lekcja wychowawcza...
Na tę książeczkę składa się dwanaście tekstów, po jednym na każdy miesiąc roku. Bohaterem wszystkich opowiadań jest kilkuletnia dziewczynka, sympatyczna Mireczka, pojmująca świat z właściwą dziecku filozofią życia.
Ten niewielki tomik zawiera kilkanaście rytmicznych rymowanek dla dzieci. Recytuje się je z łatwością, ponadto nadają się do śpiewu. Wiersze te są popularne i były wielokrotnie publikowane. Książeczka jest adresowana do czytelników w wieku przedszkolnym i starszych.
Jest to opowieść o rudym kotku, którego przypadkiem znalazła po burzy wracająca ze szkoły dziewczynka. Majka zaopiekowała się kotem i przyniosła go do domu. Jej maleńki przyjaciel wniósł w jej życie powiew nowości. Czy jednak był naprawdę zaczarowanym księciem, jak sądziła?
Na tę książeczkę składają się trzy opowiadania, których bohaterami są dzieci. Teksty te znalazły się przed laty na łamach miesięczników katolickich: «Małego Gościa Niedzielnego», «Małego Apostoła» i «Posłańca Serca Jezusowego». Ich tytuły, to: «Fruwające zwierciadło», «Zaczarowana laseczka» i «Tajemniczy pędzel». Ta książeczka jest adresowana do czytelników ze szkoły podstawowej i starszych.
Bohaterem tego opowiadania jest chłopiec, zaciekawiony przesłaniem trzech magów ze Wschodu. Przyłącza się do wędrującej karawany, by oddać pokłon narodzonemu w Betlejem Dziecięciu. Tekst został zamieszczony na łamach tygodnika «Przewodnik Katolicki» w 1992 roku.