polish writer

Edward Guziakiewicz

Nastolatki

Na współczesną młodzież można spoglądać w duchu wąskiego pozytywistycznego obiektywizmu — przez „szkiełko mędrca”, zafascynowanego wprawdzie przedmiotem badań, lecz zarazem beznamiętnie usatysfakcjonowanego tym, że ów przedmiot znalazł się w formalinie. Wyrastająca z doświadczeń personalizmu teoria poznania zdaje się jednakże wykluczać tego typu podejście do fenomenu, jakim jest żywy człowiek lub konkretna wspólnota. Żywy i świadomy obiekt badawczy wymaga bowiem zupełnie innych interakcji niż martwy przedmiot, na przykład odłamek skalny z Księżyca lub z Marsa. A poznanie go opiera się niejako z natury rzeczy na osobowym i osobistym zaangażowaniu.

Edward Guziakiewicz, Ku teologii młodego pokolenia, Homo Dei, 3/2004, s. 60-69.


Do autora
Polish writer

Edward Guziakiewicz


P

isarz i publicysta, skupiony — m. in. — na problematyce młodzieżowej. Członek Związku Literatów Polskich. W latach szkolnych angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie. Potem studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prowadził kursy przedmałżeńskie w diecezji lubelskiej. Z uczelnią pozostawał związany blisko dziesięć lat, bo po uzyskaniu magisterium rozpoczął studia licencjackie, a potem doktoranckie. Wyjechał na stypendium naukowe do Belgii. Ostatecznie rozstał się z myślą o etatowej pracy naukowej, poświęcając się publicystyce i dziennikarstwu. Jakiś czas pracował jako sekretarz redakcji tygodnika «Gość Niedzielny» w Katowicach, później wszedł w skład zespołu redakcyjnego miesięcznika dla młodzieży «Wzrastanie». Zaznaczył swą obecność na łamach blisko trzydziestu periodyków, głównie katolickich, a jego dorobek publicystyczny obejmuje kilkaset artykułów i opracowań.

Debiutował opowiadaniami dla młodzieży w drugiej połowie lat 80., zamieszczając je na łamach miesięcznika «Wzrastanie» (był w zespole redakcyjnym tego pisma). Ukazywały się one również w innych miesięcznikach katolickich («Być Sobą», «Królowa Apostołów», «Posłaniec Serca Jezusowego», polonijna «Nasza Rodzina»), składając się na tomik «Randka i inne opowiadania», wydany drukiem w 2006 roku. Na ten sam okres, tj. na drugą połowę lat 80., przypadają robocze wersje poradnika «Z oazą na ty», wydrukowanego w 2008 roku i dramatu «Szukanie Boga», finalnie opracowanego w slangu i wydanego w 2009 roku. Prezentowaną w Internecie od 2002 roku powieść dla młodzieży «Wakacje w Izraelu» autor napisał w latach 90. Na tę samą dekadę, tj. na lata 90., przypada «Savoir-vivre nastolatka», aktualizowany i zamieszczany w odcinkach na blogu autora od 2002 roku. W 2019 roku ukończył utwór sceniczny «Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem».

Premiery

Sztuka sceniczna Edwarda Guziakiewicza «Szukanie Boga» została wystawiona w Domu Kultury SCK w Mielcu. Premiera odbyła się dnia 29 maja 2019 r. Spektakl przygotowała Magdalena Betleja wraz z młodzieżą z grupy teatralnej «Antrakt». Sztuka opowiada o problemach młodych ludzi, ich relacjach — przyjaźni, pierwszym uczuciu… Jednym z ważnych pytań, jakie sobie zadają jest też to o sens wiary.


***

Sceniczna premiera najnowszej sztuki Edwarda Guziakiewicza «Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem» miała miejsce w Domu Kultury SCK w Mielcu w październiku 2019 r. Czterdziestominutowe wystawienie przygotowały nastolatki ze szkół średnich pod okiem Doroty Świst, polonistki z V LO. Nastolatkom pomogli profesjonaliści. Natalia Koza, aktorka teatru Maska z Rzeszowa, poprowadziła warsztaty gry aktorskiej oraz interpretacji tekstu, a Andrzej Błażewicz, reżyser teatralny i dramatopisarz — warsztaty z improwizacji teatralnej.


e-books
teenagers

e-books
teenagers

e-books
teenagers

Copyright © Edward Guziakiewicz | All rights reserved