Edward Guziakiewicz
OBCY
Z ALFY CENTAURI

1

Akcja toczy się w drugiej połowie XXI wieku.

2

Obok dorosłych bohaterami powieści są nastolatki.

3

W fabułę wplatają się dzieje dwóch obcych cywilizacji.

4

Wątek fantastyczno-naukowy i sensacyjno-szpiegowski.

P

REZENTOWANA powieść science fiction przenosi czytelnika w niedaleką przyszłość — do drugiej połowy XXI wieku. Obok dorosłych bohaterami toczących się zmagań z losem są w niej nastolatki, a z wątkiem fantastyczno-naukowym wiąże się wątek sensacyjno-szpiegowski. W fabułę wplatają się dzieje dwóch potężnych obcych cywilizacji, w tym tytułowej — z Alfa Centauri.

«Obcy z Alfy Centauri» należą do powieści katastroficznych, tym niemniej mają optymistyczną pointę. Ziemi grozi totalna zagłada, a ludzie są nieświadomi tego, że czeka ich Armagedon. Do Układu Słonecznego zbliża się bowiem niewidoczny obiekt, przypominający czarną dziurę. Jego ogromna, niezwykle skondensowana masa sprawi, że wszystkie planety zostaną wytrącone z orbit. Obcy z Alfa Centauri przewidzieli ten niewyobrażalny kataklizm. Dzięki skrytym zabiegom genetycznym udało im się przygotować kilkusetosobową grupę wybranych do życia w układzie Tolimana A. Niestety, na ślad tego doskonale utajnionego gremium wpadły ziemskie służby specjalne i konfrontacja wydaje się nieunikniona.

Trwa więc odliczanie. Kto jeszcze obok wybranych ma szansę się uratować? Dwaj sprytni naukowcy z bazy na Księżycu trafiają na ślad statku kosmicznego obcych, jednak innych niż ci z Alfa Centauri. Przewidując kataklizm, przygotowują pod okiem wnikliwego specjalisty z Ziemi własną grupę wybranych, którzy wydobytym z gruntu księżycowego potężnym cygarem będą usiłowali opuścić zagrożony Układ Słoneczny.

P

OWIEŚĆ pełna zagadek i zwrotów akcji, obfitująca również w wątki miłosne, winna zadowolić nie tylko miłośników science fiction. Dwutorowość fabuły sprawia, że jest ona daleka od monotonii. Czyta się ją z dreszczykiem, który wywołuje niepewność co do losów sympatycznych bohaterów, uwikłanych w przerastające ich wyzwania.

Zamieszczone tu fragmenty pochodzą z rozdziałów pierwszego, drugiego i trzeciego. Powieść jest podzielona na dwadzieścia jeden rozdziałów.

W kwietniu 2011 r. powieść „Obcy z Alfy Centauri” ukazała się drukiem nakładem Wydawnictwa DREAMS w Rzeszowie. Liczy 320 stron. Jest do nabycia w księgarniach internetowych.


O

STATNIO kosmos złowróżbnie przypomniał nam o sobie (Asteroida 2012 DA14, deszcz meteorytów na Uralu). Kiedy dziś myślimy o przyrodzie, musimy brać pod uwagę nie tylko to, co dzieje się na powierzchni planety, ale również w nieogarnionej próżni. Jesteśmy częścią kosmicznego ekosystemu, od którego pozostajemy dramatycznie zależni. Krucha Ziemia jest narażona na kolizje z odłamkami skalnymi, pędzącymi z ogromną prędkością. Szereg produkcji filmowych spod znaku SF dotyka tego tematu. Uczymy się więc życia, z uwagą omiatając wzrokiem niebo.

Ale zagrożenia mogą przychodzić także spoza Układu Słonecznego, a kolizje na niewyobrażalną skalę wstrząsać wszystkimi ciałami niebieskimi naszego systemu solarnego. Przy nich uderzenie asteroidy to bułka z masłem. Podejmuję ten wątek w powieści «Obcy z Alfy Centauri».


Z notatek autora na blogu

16 lutego 2013 r.