Edward Guziakiewicz
ROMEO z zaświatów
czyli lekcje z duchem

dramat • scena młodych • satyra

TYTUŁEM WPROWADZENIA

J

est to utwór na scenę w trzech odsłonach, zatytułowany „Romeo z zaświatów, czyli lekcje z duchem” (ok. 30 ss znorm mpsu), będący satyrą na współczesną młodzież. Satyrą z elementami groteski. Jego akcja toczy się w liceum, w żeńskiej klasie, a bohaterami są uczniowie i nauczyciele. Główną postacią jest Romeo, duch z zaświatów. Ingeruje on zabawnie w porządek szkolny, a widzą go tylko nastolatki. Goniące za marzeniami lolitki znajdują w nim nieoczekiwane oparcie. Czy jednak można ufać nieznanym duchowym istotom? Wszystko to pół żartem, pół serio. Lekcja chemii, lekcja polskiego, lekcja wychowawcza...

Zabieg polegający na wprowadzeniu do akcji istot ze świata duchowego nie jest niczym nowym. Widomym przykładem jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Zjawy są najczęściej emanacją marzeń, myśli i pragnień bohaterów. W tym utworze zaś wiary w to, że szkołę można zmienić. Czy jednak system oświaty jest reformowalny?

Autor zaczął pracować nad tym utworem w 2011 r., potem zarzucił napisaną do połowy sztukę. Ukończył ją dopiero we wrześniu 2019 r. — nie bez wpływu nastolatków z grupy teatralnej „Antrakt” z mieleckiego domu kultury, a nawet poniekąd na ich zamówienie. Jest to jego drugi utwór na scenę po dramacie w slangu zatytułowanym „Szukanie Boga”.

***

Sceniczna premiera sztuki miała miejsce w domu kultury SCK w Mielcu w październiku 2019 r. Czterdziestominutowe wystawienie przygotowały nastolatki ze szkół średnich pod okiem Doroty Świst, polonistki z V LO — i to w piorunującym tempie, bo w ciągu półtora miesiąca. Nastolatkom pomogli profesjonaliści. Natalia Koza, aktorka teatru Maska z Rzeszowa, poprowadziła warsztaty gry aktorskiej oraz interpretacji tekstu, a Andrzej Błażewicz, reżyser teatralny i dramatopisarz — warsztaty z improwizacji teatralnej.

Spektakl był podsumowaniem autorskiego projektu Doroty Świst „Z młodzieżą o młodzieży”. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019.

 

 

OSOBY DRAMATU

Duch Romeo

Dominika
Justyna
Paulina
Kamila
Oliwia
Weronika

Polonistka
Wychowawczyni
Dyrektorka szkoły
Ksiądz katecheta

 

O AUTORZE

Edward Guziakiewicz jest pisarzem i publicystą, skupionym — m.in. — na problematyce młodzieżowej. Należy do Związku Literatów Polskich. W latach szkolnych angażował się w działalność Ruchu Światło-Życie. Potem studiował na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z uczelnią pozostawał związany blisko dziesięć lat, bo po uzyskaniu magisterium rozpoczął studia licencjackie, a potem doktoranckie. Wyjechał na stypendium naukowe do Belgii. Ostatecznie rozstał się z myślą o etatowej pracy naukowej, poświęcając się publicystyce i dziennikarstwu. Jakiś czas pracował jako sekretarz redakcji tygodnika „Gość Niedzielny” w Katowicach, później wszedł w skład zespołu redakcyjnego miesięcznika dla młodzieży „Wzrastanie”. Zaznaczył swą obecność na łamach blisko trzydziestu periodyków, głównie katolickich, a jego dorobek publicystyczny obejmuje kilkaset artykułów i opracowań.

W połowie lat osiemdziesiątych zadebiutował jako literat, drukując w miesięcznikach pierwsze opowiadania dla nastolatków. Złożyły się one później na tomik „Randka i inne opowiadania”. Zamieszczoną w Internecie powieść „Wakacje w Izraelu” napisał w latach dziewięćdziesiątych. Chętnie angażował się w rozmaite przedsięwzięcia dla młodzieży.

 

 

 


1 2 3 4